#Rio2016 | 37 WA Athletes on Australia's Olympic Team

Olympics | Published: Fri 15 July 2016

The Australian Olympic Team selection process for the 2016 Rio Olympic Games has completed, with WA set to provide 37 athletes from 16 sports on a team of 409 competitors.*

 

With all squads now announced and the official countdown at 21 days, the Australian Olympic Team is aiming for a top five medal table finish, with 15 gold medals anticipated to be the target needed to achieve that goal.

 

Champion sprint cyclist Anna Meares will carry the flag for Australia at the Opening Ceremony, leading a team of athletes that range from 16 year old footballer Ellie Carpenter to 61 year-old equestrian rider Mary Hanna.

 

The full list of WA athletes for the Rio Olympics follows below, and the Western Australian Institute of Sport will provide daily coverage across the Games (August 5-17), keeping readers up to date with events, news and results from the first Olympics to ever be held in South America.

 

The squad of 37, contains 25 debutants and three triple Olympians (Beadsworth, Kavanagh, Stanton-French). The WA contribution has a 57% representation towards female athletes, whilst 19% of the group hold regional connections.

 

Archery –

Taylor Worth (men’s team recurve)

Alice Ingley (women’s recurve)



 

Athletics –

Samuel McEntee (men’s 5000m)

Nagmeldin (Peter) Bol (men’s 800m)

Kim Mickle (women’s javelin)


 
 

Basketball –

Natalie Burton (women’s basketball)


 
 

BMX –

Lauren Reynolds


 
 

Canoe Sprint –

Daniel Bowker (men’s K2 200m)

Stephen Bird (men’s K1 200m)

Ferenc Szekszardi (men’s C2 1000m)


 
 

Cycling (Track) –

Melissa Hoskins (women’s team pursuit)

Sam Welsford (men’s team pursuit)


 
 

Diving –

Maddison Keeney (3m springboard and 3m synchro)


 
 

Football –

Lisa De Vanna (women’s football)

Samantha Kerr (women’s football)


 
 

Golf –

Minjee Lee


 
 

Hockey –

Fergus Kavanagh (men’s hockey)

Aran Zalewski (men’s hockey)

Kathryn Slattery (women’s hockey)


 
 

Rowing –

Rhys Grant (men’s single scull)

David Watts (men’s double scull)


 
 

Sailing –

Carrie Smith (women’s 470)


 
 

Swimming –

Brianna Throssell (women’s 200m fly)

Tamsin Cook (women’s 400m free and women’s 4x200m free relay)

Blair Evans (women’s 400m IM)


 
 

Synchronised Swimming –

Danielle Kettlewell (team)

Amie Thompson (team)

Deborah Tsai (team)

Rose Stackpole (team and duet)


 
 

Triathlon –

Ryan Bailie


 
 

Water Polo –

Aaron Younger (men’s water polo)

James Stanton-French (men’s water polo)

Joel Swift (men’s water polo)

George Ford (men’s water polo)

Gemma Beadsworth (women’s water polo)

Glencora McGhie (women’s water polo)

Zoe Arancini (women’s water polo)

 
 
 
*Changes to the final Australian Olympic Team ahead of the Games are liable to alter based on: injury/health/withdrawal