Paralympic Day Three Wrap Up

Paralympics | Published: Tue 13 September 2016

Western Australia's athletes have put out a number of admirable performances on day three of the Paralympic Games, competing in the rowing, shooting, triathlon and wheelchair basketball.

R3 Mixed 10m Air Rifle Prone SH1 shooter, Anton Zappelli, stepped out on the world stage to make his Paralympic debut.

After an excellent performance Zappelli finished the qualification round in 18th position with a score of 629.9.
 
Following their performance on day two Brock Ingram, Davinia Lefroy and the remainder of the LTA Mixed Coxed Four crew competed in repechage two.
 
They finished the race in third place to qualify for Final B, narrowly missing out on Final A by 0.8 seconds.
 
The crew recorded a time of 3:37.29, placing them in a good position to achieve success in tomorrow's final.
 
Western Australia's PT2 Triathlete, Brant Garvey, finish his race in tenth position after overcoming injury.
 
At the conclusion of the bike leg of the triathlon Garvey explained that "my abductor in my good leg grabbed and I couldn't run and was in excruciating pain."
 
Although it wasn't the result that Garvey was after, with his injuries he was still able to show immense courage and cross the line in 1:19.21.
 
The final Western Australian performance of the day came from wheelchair basketballers Brad Ness, Shaun Norris and Adam Deans alongside the rest of the Australian Rollers.
 
In the third of their group stage matches they took on reigning Paralympic Champions, Canada.
 
After leading at every break the Rollers finished the game with a 25 point lead, 78 to 53, putting them in good stead looking forward in the competition.
 
Taking to the stage on Paralympic day four will be a number of Western Australian athletes competing in the rowing, wheelchair basketball, athletics, swimming, triathlon and equestrian.
 
 
Brock Ingram and Davinia Lefroy: LTA Mixed Coxed Four Final B
Brad Ness, Shaun Norris and Adam Deans: Australian Rollers vs Spain
Madeleine Scott: SM9 200m Individual Medley
Claire McLean: Women's PT4 Triathlon
Sharon Jarvis: Equestrian Grade III Team Test
Brad Scott: T38 1500m Final