Western Australian Historical Olympic Representatives

 


 

2016 RIO DE JANEIRO, BRAZIL

Archery

Alice Ingley

Taylor Worth

 

Athletics

Peter Bol

Sam McEntee

Kim Mickle

 

Basketball

Natalie Burton

Damian Martin

 

Canoe Sprint

Stephen Bird

Daniel Bowker

Ferenc Szekszardi

 

Cycling Track

Melissa Hoskins

Sam Welsford

 

Cycling BMX

Lauren Reynolds

 

Diving

Maddison Keeney

 

Football

 

Lisa De Vanna

Samantha Kerr   

 

Golf

Minjee Lee

 

Hockey

Fergus Kavanagh

Kathryn Slattery

Aran Zalewski

 

Rowing

Rhys Grant

Alexandra Hagan

David Watts

 

Sailing

Carrie Smith

 

Swimming

Tamsin Cook

Blair Evans

Brianna Throssell

 

Synchronised Swimming

Danielle Kettlewell

Amber Rose Stackpole

Amie Thompson

Deborah Tsai

 

Triathlon

Ryan Bailie

 

Water Polo

Zoe Arancini

Gemma Beadsworth

George Ford

Glencora McGhie

Joel Swift

 

 

2014 SOCHI, RUSSIA (WINTER OLYMPICS)

Skeleton

Lucy Chaffer

  

Bobsleigh

Gareth Nichols


 
 

2012 LONDON, GREAT BRITAIN

 

Archery

Taylor Worth

 

Athletics

Alana Boyd

Steven Hooker

Kim Mickle

Ben Offereins

Elizabeth Parnova

 

Boxing

Naomi Fischer-Rasmussen

 

Canoe/Kayak (Slalom)

Robin Jeffery

Kynan Maley

 

Canoe/Kayak (Sprint)

Stephen Bird

Alana Nicholls

Jesse Phillips

 

Cycling BMX

Lauren Reynolds

Khalen Young

 

Cycling Track

Melissa Hoskins

Scott Sunderland

Josephine Tomic

 

Equestrian

Clayton Fredericks

Lucinda Fredericks

 

Gymnastics (Artistic)

Emily Little

Lauren Mitchell

 

Gymnastics (Rythmic)

Janine Murray

 

Hockey

Fiona Boyce

Fergus Kavanagh

Kobie McGurk

Hope Munro

Ashleigh Nelson

Jayde Taylor

 

Rowing

Ben Cureton

Alexandra Hagan

Todd Skipworth

Hannah Vermeersch

 

Sailing

Elise Rechichi

Belinda Stowell

 

Shooting

Robyn Van Nus

 

Swimming

Tommaso D’Orsogna

Blair Evans

Sally Foster

 

Tennis

Casey Dellacqua

 

Volleyball

Luke Smith

 

Water Polo

Gemma Beadsworth

Jamie Beadsworth

Tim Cleland

Glencora McGhie

Aaron Younger

 

 

2008 BEIJING, CHINA

ATHLETICS

 

Paul Burgess

Steven Hooker

John Steffensen

Kylie Wheeler

  

Basketball

Shawn Redhage

 

Boxing

Anthony Little

 

Canoe/ Kayak

Robin Bell

Lisa Oldenhof

 

Cycling

Ryan Bayley

Cameron Meyer

 
Cycling BMX
 
 
 

Equestrian

Clayton Fredericks

Lucinda Fredericks

Sonja Johnson

 

Football

Nikita Rukavytsya

Nikolai Topor-Stanley

Tando Velaphi

 

Gymnastics

Daria Joura

Lauren Mitchell

Olivia Vivian

 

Hockey

Kiel Brown

Bevan George

Emily Halliday

Fergus Kavanagh

Shelly Liddelow

Kobie McGurk

Hope Munro

Kim Walker

 

Rowing

Natalie Bale

Amber Bradley

Ben Cureton

David Dennis

Todd Skipworth

Jeremy Stevenson

Sarah Tait

 

Sailing

Tessa Parkinson

Elise Rechichi

Shooting

Robyn van Nus

Swimming

Sally Foster

Travis Nederpelt

Eamon Sullivan

 

Taekwondo

Tina Morgan

 

Tennis

Casey Dellacqua

 

Water Polo

Jamie Beadsworth

Gemma Beadsworth

Emma Knox

Tim Neesham

James Stanton

 

 

2004 ATHENS, GREECE

Archery

Deonne Bridger

Jo-Ann Galbraith

 

Athletics

Paul Burgess

Oliver Dziubak

Kym Howe

Dmitri Markov

Andrew McManus

John Steffensen

Kylie Wheeler

 

Badminton

Travis Denney

 

Basketball

Anthony Ronaldson

 

Boxing

Adam Forsyth

Anthony Little

 

Canoe/ Kayak

Robin Bell

Lisa Oldenhof

 

Cycling

Ryan Bayley

Peter Dawson

 

Football

Lisa De Vanna

Anthony Danze

Brad Jones

Adrian Madaschi

Jade North

David Tarka

 

Gymnastics

Allana Slater

 

Hockey

Emily Halliday

Bevan George

 

Rowing

Amber Bradley

Ben Cureton

David Dennis

Glen Loftus

David McGowan

Sarah Tait

Stuart Reside

Sally Robbins

Rebecca Sattin

Stefan Szczurowski

 

Sailing

Belinda Stowell

 

Swimming

Lara Carroll

Adam Lucas

Antony Matkovich

Travis Nederpelt

Todd Pearson

Jennifer Reilly

Eamon Sullivan

Jonathan van Hazel

 

Taekwondo

Tina Morgan

  

Triathlon

Peter Robertson

 

Volleyball

David Ferguson

Daniel Howard

 

Water Polo

Belinda Brooks

Kelly Heuchan

Emma Knox

Tim Neesham

James Stanton 
 
 

 

2000 SYDNEY, AUSTRALIA


Archery

Scott Hunter-Russell

 

Athletics

Susan Andrews

Paul Burgess

Emma George

Susan Hobson

Alison Inverarity

Dmitri Markov

Lauren Poetschka

 

Baseball

Clayton Byrne

Mark Ettles

Michael Moyle

 

Basketball

Ricky Grace

Luc Longley

Paul Rogers

Andrew Vlahov

 

Boxing

Daniel Green

Erle Wiltshire

 

Canoeing

Robin Bell

Amanda Simper

 

Cycling

Darryn Hill

Henk Vogels Jnr

 

Fencing

Gerald McMahon

 

Football

Stan Lazaridis

Danny Milosevic

Kasey Wehrman

Tracey Wheeler

 

Gymnastics

Allana Slater

 

Hockey

Rechelle Hawkes

Kate Starre

Damon Diletti

Paul Gaudoin

 

Rowing

Stuart Reside

Sally Robbins

 

Sailing

Belinda Stowell

Shooting

Belinda Imgrund

 

Swimming
Rachel Harris
William Kirby
Todd Pearson
Jennifer Reilly

 

Taekwondo

Cynthia Cameron

 

Volleyball (Beach)
Annette Huygens-Tholen

Pauline Manser

Sarah Straton


Volleyball (Indoor)
Daniel Howard

 

Waterpolo

Bridgette Gusterson

Kate Hooper

Danielle Woodhouse

Andrei Kovalenko

Tim Neesham

 

Weightlifting

Anthony Martin

 

Wrestling

Laszlo Kovacs

 

 

1998 NAGANO, JAPAN (WINTER OLYMPICS)

Bobsleigh

Ted Polglaze

Scott Walker

 

Ice Racing

Richard Nizielski

 

 

1996 ATLANTA, USA


Archery

Deonne Bridger

 

Athletics

Christopher Anderson

Dean Capobianco

Paul Greene

Alison Inverarity

Jodi Lambert

Suzanne Malaxos

Rodney Mapstone

James Miller

Renee Poetschka

Peter Winter

 

Baseball

Jason Hewitt

Fredrick Linberg

Andrew McNally

John Moore

Shane Tonkin

Basketball

Scott Fisher

Andrew Vlahov

Canoeing

Ramon Andersson

Cycling

Darryn Hill

Lucy Tyler-Sharman

 

Diving

Vyninka Arlow

Football

Michael Petkovic

 

Gymnastics

Jennifer Smith

 

Hockey

Michelle Andrews

Rechelle Hawkes

Karen Marsden

Jackie Pereira

Kate Starre

Stuart Carruthers

Damon Diletti

Paul Gaudoin

Mark Hager

 

Judo

Miklos Szabo

 

Rowing

Nicholas Porzig

Robert Scott

Ronald Snook

 

Shooting

Ben Sandstrom

Carol Tomcala

 

Swimming

Helen Denman

Julia Greville

 

Volleyball (Beach)

Natalie Cook

Kerri Pottharst

Julien Prosser

 

 

1994 LILLEHAMMER, NORWAY (WINTER OLYMPICS)

Bobsleigh

Scott Walker

Ice Racing

Richard Nizielski

  


 

1992 ALBERTVILLE, FRANCE (WINTER OLYMPICS)

 

Ice Racing

Richard Nizielski

 

 
 

 
 

 
 

  

1980 MOSCOW, USSR

Athletics

Christine Stanton

 

Canoeing

Ken Vidler

 

Gymnastics

Lindsay Nylund

 

Rowing

Verna Westwood

 

Swimming

Neil Brooks

Peter Evans

 

Waterpolo

Martin Callaghan

David Neesham

Andrew Stewart

 

 

1976 MONTREAL, CANADA


Athletics

Bethanie Nail

Canoeing

Jack Trail

Gymnastics

Wanita Lynch

Hockey

David Bell

Richard Charlesworth

Malcolm Poole

Terry Walsh 

Sailing

Brian Lewis

Warren Rock

Rowing

Peter Shakespear

Waterpolo

Edmond Brooks

David Neesham

Paul Williams



 

1972, MUNICH, WEST GERMANY

 

Boxing

Micheal O’Brien

 

Cycling

Steele Bishop

 

Equestrian

Richard Sands

 

Gymnastics

Jenny Sunderland

 

Hockey

Robert Andrew
 
 

  

1968, MEXICO CITY, MEXICO


Athletics

Joyce Bennett

Philip May

Peter Watson

 

Diving

Robyn Bradshaw

 

Gymnastics

Valerie Norris-Buffham

 

Hockey

Raymond Evans

 

1964, TOKYO, JAPAN


Athletics

Joyce Bennett
Margaret Burvill

1960, ROME, ITALY

Athletics

John Baguley

Herb Elliott

Ian Sinfield

Ian Tomlinson

Dixie Willis

Basketball

Richard Hughes

Gymnastics

Kaye Breadsell

Hockey

Kevin Carton

Raymond Evans

Eric Pearce

Gordon Pearce

Julian Pearce

Philip Pritchard

Rowing

Max Cunningham

Berry Durston

Milton Francis

Max Gamble

Geoffrey Hale

John Ledder

Roger Ninham

John Rosser

Terry Scook

Sailing

Ian Palmer

Roland Tasker

Swimming

David Dickson

Waterpolo

Allan Charleston

Thomas Hoad

 

 

1956, MELBOURNE,AUSTRALIA

Athletics

Nancy Borwick
Eric Pearce
Gordon Pearce
Mel Pearce

 

Sailing

Malcolm Scott
Roland Tasker

Swimming

Kevin O’Halloran

 

 

1952, HELSINKI, FINLAND


Athletics

Shirley de la Hunty

Verna Johnson

Don Keane

 

Swimming

Garrick Agnew
 

 

1948, LONDON, ENGLAND


Athletics

Charles Green
Shirley Strickland
John Winter

Shooting

Mill Menghini

Swimming

Garrick Agnew

 

 

1936, BERLIN, GERMANY


Swimming

Evelyn de Lacy
Percy Oliver

 


 

1912, STOCKHOLM, SWEDEN


Swimming